Yistane

Podobnie jak Bethabal, Oshane czy Wishon, Yistane zostało wybudowane z rozkazu Varulusa III. Prace rozpoczęto nie długo po otwarciu bram Throalu po Pogromie i obecnie mieszka tam blisko 25 tys Dawców Imion.

Yistane budowano na identycznym planie jak pozostałe miasta. Centrum to gigantyczny okrąg w którym odbywa się wszelka działalność publiczna. W jego sercu mieści się pałac barona - namiestnika i kancelarie wszystkich urzędów. Wokół okręgu rozciągają się targowiska i bazary a całość otoczona jest parkami i ogrodami w stylu throalskim (całość z kamienia i metalu, imitująca żywe rośliny). Prawdziwe ogrody są unikalne i dobrze zadbane, w innej części parków.

Miasto podzielona jest na 10 dekanatów, koncentrycznie, jak kawałki tortu. Szerokie aleje centralne wiodą do serca miasta. Wokół miasta również jest utworzona aleja komunikacyjna, oddzielająca budynki od ściany jaskini w której wybudowano miasto. Poziom zamożności sąsiedztwa określa odległość od pałacu barona. Im bliżej centrum tym droższe budynki i większe bogactwo właściciela. Mieszkańcy często tworzą dzielnice homogeniczne rasowo, choć ani Throal ani baronowie do tego nie zachęcają.

Yistane jest zarządzane przez młodą baronową Skaave, trollicę, której matka niedawno (1506) abdykowała, w celu wypełnienia misji nadanej jej przez Pasję Garlen. Skaave jest Trubadurkę i Czarodziejką, jedyną adeptką pośród wszystkich baronów władających miastami. Jej babką była słynna Vaare Długozęba, kapitan zaginionego okrętu Przebudzenie Ziemi. Skaave bardziej skupia się na mistycyzmie niż polityce. Ale doskonale pasuje do miasta, które zyskało sławę najdziwniejszego pośród wewnętrznych miast Throalu.

Dziwne omeny towarzyszyły budowie Yistane. Gdy Varulus wydał dekret o budowie miasta, dziwny czarny ptak wleciał do królewskiej kancelarii, porwał w dziób pergamin i wyfrunął w stronę Korytarzy Throalu. Nikt go więcej nie widział. Gdy robotnicy poszerzali jaskinię, znaleziono części szkieletu wielkiego smoka wtopione w skałę.

Różne dziwne sytuacje od czasu do czasu mają miejsce w Yistane. Lustra spontanicznie pękają albo wyparowują. Kryształy świetlne przestają działać by po chwili zacząć świecic ponownie. Nocą na niektórych ulicach słychać dziwne pomruki. Nikt nie wie co jest ich źródłem.

Magowie donoszą, że splatanie wątków i rzucanie zaklęć jest tu dziwnie łatwiejsze (mechanika: -1 trudność). Goście odwiedzający Ystane potwierdzają bardzo żywe i wymowne sny. Nie jest niczym niezwykłym, że mieszkańcy wracają do domu z codziennej pracy i zastają poruszone meble, mimo że drzwi były zamknięte. Dusze zmarłych wracają jako duchy jeśli ich pogrzeby odbywają się w Yistane.

Ze względu na te wszystkie osobliwości Yistane przyciąga więcej magów, ekscentrycznych filozofów i szaleńców. Te tajemnicze wydarzenia niekoniecznie są złej natury lub wnoszą niebezpieczeństwo. W istocie Horrory wydają się unikać tego miejsca. Yistane jest po prostu trochę dziwne.

Skaave wierzy, że Yistane ma przed sobą wielkie przeznaczenie, które dotknie całego Throalu. Bada tyle osobliwych wydarzeń, na ile pozwala jej czas, w nadziei, że odnajdzie klucz do tego co zostało przeznaczone miastu. Oprócz zwykłych strażników i urzędników, Skaave powołała organizację o nazwie Korpus Śledczy Ystane. Grupa badaczy śledzi dziwne wydarzenia i zgłasza swoje odkrycia Skaave.

Skaave czasami zatrudnia niezależnych poszukiwaczy przygód jako pomocniczych członków Korpusu. W zamian za udzielanie odpowiedzi na pytania badaczy, pomocnicy mogą mieszkać w Yistane bez płacenia podatku.

Skaave pozostawia praktyczne sprawy Yistane w rękach jej zdolnej ciotki Yonaal, która obejmuje urząd kanclerza. Podobnie jak babcia i matka, Skaave jest całkowicie lojalna wobec króla.

(źródła: Throal ED3, s97)

miejsca/ystane.txt · ostatnio zmienione: 2019/02/04 21:24 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG