J'role - honorowy złodziej

Od dłuższego już czasu gra Earthdawn żyje własnym życiem wśród polskich fanów. Brak supportu ze strony wydawcy i zaprzestanie przekładów i druku nowych materiałów, zmusza naszych Mistrzów Gry do wymyślania własnych scenariuszy opisujących dalsze losy Barsawii.

Chciałbym w kolejnym cyklu artykułów przybliżyć nieco oryginalne zamysły autorów co do losów Barsawii. Poniższe materiały są esensją wyciągniętą z anglojęzycznych podręczników. Są one przeznaczone wyłącznie dla oczu Mistrzów Gry, gdyż zawierają kluczowe informacje o wydarzeniach w świecie Earthdawna. Mogą więc całkowicie zaepsuć zabawę zbyt gorliwym graczom, przed czym lojalnie przestrzegam.

O J'rolu dowiadujemy się więcej z kolejnych części powieści (w Polsce wydano Pierścień Tęksnoty). W dużym skrócie przedstawię fakty. Mordom, ksenomanta Thery (ten który zabrał oko Garthlikowi) zorganizował uprowadzenie młodego Nedena (książę ma wtedy około 10 lat). Po jego uwięzieniu, robił na nim straszną wiwisekcję, próbując splugawić księcia esensją uzyskaną z horrora. Chciał w ten sposób osłabić cały ród Varulusa… ale od początku.

Mamy rok 1484. W Throalu zaczyna się stabilizować sytuacja polityczna. Rody konkurujące zaczynają spiskować. Zawiązuje się Rebelia Śmierci (Death Rebelion). Domy Heovrat, Erud, Pay'ar i Turlough (razem było 7) na początku lat 80 prozumiewają się z Therą, knują spisek by zamordować Varulusa, a z Nedena magicznie zrobić marionetkę.
Buntownicy sprzymierzyli się z najgorszym elementem kryminalnym Barsawii (w końcu chcieli mieć czyste ręce wobec innych krasnoludów). Zatrudnili Vistrosha, krwawego elfa z Kratas i jego ludzi. Rebelia była bardzo poważna i Varulus wraz z synem musieli się ukrywać w roku 1484. W Throalu wybuchła wręcz wojna domowa i Neden został uprowadzony.

Jak wspominałem Mordom dokonywał na nim doświadczeń. I faktycznie skaził wzorzec księcia esencją horrora. Sposób w jaki to zrobił jest bardzo ważny, bo w trzy dekady później, kiedy therański behemot wylądował w Ayodhya, król Varulus został zamordowany w sposób wręcz identyczny, jak wyglądał eksperyment Mordoma (ale to inna historia).
Varulus szukał zewsząd ratunku. Odwołał się do konkurencji Vistrosha. Garlthlik oczywiście nie dał szans ludziom Vistrosha. Tu na arenie dziejowej pojawia się J'rol. On ma główny udział w uwolnieniu księcia Nedena. J'rol wtedy liczy sobie zapewne już blisko 40 lat. Moim zdaniem jest więc adeptem 6-7 kręgu?
Teraz tylko wyobraźmy sobie jaką moc ma Górski Cień, który usuwa splugawienie ze wzorca Neden… Oczywiście po latach, kiedy Theranie zaczynają okupację, a Nedden wyrusza z pierwszym szturmem na Triumfa (Prelude to War) i ponosi sromotną klęskę na Polach Prajjor, wielu throalczyków zastanawia się, czy młody król faktycznie jest zdrowy, i czy Górski Cień nie zrobił mu czegoś gorszego niż splugawienie…ale wiadomo - plotki plotkami.

Zreesztą Varulus zawsze tolerował Garlthlika, a orkowi rosło ego, że król traktuje go jak równego sobie. Z ciekawostek, ambasadorem Kratas w Throalu była była kochanka Garthlika Diona Chyża (Diona the Swift)

Co dalej z J'rolem?
Varulus bardzo zaufał Honorowemu Złodziejowi. J'rol prze długie lata stawiał czoła największym potęgom Barsawii (Garthlikowi, Alachii, Górskiemu Cieniowi). Kiedy w jakiś czas po Rebelii Śmierci Varulus stworzył Oko Throalu - wywiadowczą organizację, pewnie nie przypuszczał, ze kiedyś na jej czele stanie J'role.
Tak tak. Honorowy złodziej był już na tyle wiekowy (w 1505 przekroczył zapewne 65 lat), że nie mógł osobiście uczestniczyc w akcjach (czyt. poszukianiu przygód). Jako emerytowany adept, znalazł doskonałe miejsce w Throalu jako Senior Informator. Oczywiście niewielu wie o tym fakcie. Wielu możnych uważa go za poczciwego miłego starszego człowieka w służbie Varulusa (info z Throal the Dwarf Kingdom).
Sami Theranie wiedzą, że Seniorem jest J'rol (czasy po lądowaniu w Ayodhya), ale uważają to za sprytną przykrywkę (deprocjonują J'rola jako niedołężnego, byłego złodzieja) (Secret Societies of Barsavie). Nie znalazłem statystyk ani Garlthlika* ani J'rola. Ale sądzę, że J'rol może być również na 14-15 kręgu. Ku mojemu ubolewaniu J'rol nie ma wielkiego udziału w kampanii Prelude to War…

*Cóż, pisałem ten artykuł bardzo dawno temu, kiedy raczkowała edycja Earthdawn Classic. Od tego czasu upłynęło sporo wody w Warcie… Jeszcze za czasów edycji Classic, a potem ED3 (2009r.) wydano podręcznik Kratas - City of Thieves, gdzie na str 46 opublikowano imponujące statystyki Złodzieja XV Kręgu

artykuly/j_role_honorowy_zlodziej.txt · ostatnio zmienione: 2018/01/10 11:36 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG